Școala Gimnazială Zădăreni - Arad

IN ATENȚIA ELEVILOR DE CLASA A VII-A ȘI A VIII-A 
 
 
Asociația eLiberare derulează în această perioadă o campanie de conștientizare a pericolelor legate de traficul de persoane în rândul adolescenților din România.
 
Campania se numește ”Dragoste pe bune” și se concentrează pe recunoașterea semnelor de recrutare, în special asupra metodei LoverBoy.
Un loverboy este în general un tânăr care seduce o tânără cu care începe o relație de dependență cu scopul clar ca fata să se angajeze în relații sexuale cu alții, să transporte droguri, să comită furturi, și/sau să recruteze alte persoane pentru aceleași scopuri. Ei sunt foarte activi atât în orașe, dar și în zonele rurale. De obicei se localizează în jurul școlilor, în stațiile de autobuz, în stațiile din Gară, în cafenele, centre comerciale, cluburi și împrejurul unor tipuri de adapost (centre de plasament sau centre pentru persoanele fără adăpost). Dar cel mai mult se găsesc pe rețelele de socializare (Facebook, Instagram, TikTok, și altele). 

FĂ TESTUL GRATUIT ȘI AFLĂ ACUM!!! E dragoste pe bune sau următoarea ta greșeală? www.dragostepebune.ro